Skip to content

308 Elm CourtBrick, NJ 08723

Built 2023

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block323.04
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17.5
DescriptionA-2S2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
29%
Improvement Value:$336,600
71%
Total Assessment$472,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,202+5.2%
2024$11,597+210.6%
2023$3,734+304.6%
2022$923+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 19318, Page 1787Recorded3/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 17805, Page 1377Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 14991, Page 343