Skip to content

314 Elm CourtBrick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$209,600
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block323.04
Lot8.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,781
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
45%
Improvement Value:$166,400
55%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+5.4%
2024$7,144+3.6%
2023$6,894+1.3%
2022$6,804+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$209,600

From:

To:

Sq Ft1,781DeedBook 16247, Page 630Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5064, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1993