Skip to content

200 Katie Lynn Ct.Brick, NJ 08723

Built 1993
Other Exempt

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block323.23
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1939
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,939
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
40%
Improvement Value:$177,200
60%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+5.2%
2024$7,282+3.5%
2023$7,035+1.3%
2022$6,946+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft1,939DeedBook 19786, Page 23Recorded9/10/2024

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5092, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1993