Skip to content

251 Circle Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Dec 20, 1994

Property Information

Block323.23
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,668
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
45%
Improvement Value:$142,300
55%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,742+5.2%
2024$6,408+3.5%
2023$6,191+1.3%
2022$6,113+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5230, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1994