Skip to content

217 Katie Lynn Ct.Brick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block323.23
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,485
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
31%
Improvement Value:$263,700
69%
Total Assessment$384,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+5.2%
2024$9,449+3.5%
2023$9,130+1.3%
2022$9,014+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,050
DeedBook 4866, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1990