Skip to content

225 Katie Lynn Ct.Brick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Nov 21, 1991

Property Information

Block323.23
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,092
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
38%
Improvement Value:$192,700
62%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,062+5.2%
2024$7,662+3.5%
2023$7,403+1.3%
2022$7,309+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4948, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1991