Skip to content

208 Katie Lynn Ct.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block323.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage3,359
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,900
29%
Improvement Value:$322,400
71%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,683+5.2%
2024$11,104+3.5%
2023$10,729+1.3%
2022$10,593+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft3,359DeedBook 19834, Page 1610Recorded10/31/2024

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14968, Page 420

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 13669, Page 1846

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5755, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5141, Page 312