Skip to content

216 Katie Lynn Ct.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block323.23
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
DescriptionA-2SF2G 22165
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,165
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
40%
Improvement Value:$181,000
60%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,845+5.2%
2024$7,456+3.5%
2023$7,204+1.3%
2022$7,113+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14832, Page 1775

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 5546, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 5105, Page 145