Skip to content

224 Katie Lynn Ct.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block323.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3220
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage3,220
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
29%
Improvement Value:$294,100
71%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,761+5.2%
2024$10,228+3.5%
2023$9,882+1.3%
2022$9,757+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft3,220DeedBook 18279, Page 1437Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 14355, Page 1979

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5380, Page 727

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 4966, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1992