Skip to content

247 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block323
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
97%
Improvement Value:$6,100
3%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,964+5.2%
2024$5,669-36.3%
2023$8,895+1.3%
2022$8,783+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 18603, Page 1783Recorded7/29/2021

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5311, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1940