Skip to content

287 Duck Pond LaneBrick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2001

Property Information

Block323
Lot61.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage3,770
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
20%
Improvement Value:$350,000
80%
Total Assessment$437,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,288+5.2%
2024$10,728+3.5%
2023$10,366+1.3%
2022$10,235+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990