Skip to content

348 Elm LaneBrick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block323
Lot9.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,482
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
35%
Improvement Value:$256,300
65%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187+5.2%
2024$9,683+3.5%
2023$9,355+1.3%
2022$9,237+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1991