Skip to content

6 Starboard Ct.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block324.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,737
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,300
66%
Improvement Value:$190,100
34%
Total Assessment$562,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,527+5.2%
2024$13,807+3.5%
2023$13,340+1.3%
2022$13,171+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,737DeedBook 17935, Page 1588Recorded6/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5352, Page 961