Skip to content

44 Seagoin RdBrick, NJ 08723

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2013

Property Information

Block324.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,300
72%
Improvement Value:$144,700
28%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,122+5.2%
2024$12,471+3.5%
2023$12,050+1.3%
2022$11,897+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951