Skip to content

40 Seagoin Rd.Brick, NJ 08723

Built 2024
Vacant Land

Last Sale Price
$318,500
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block324.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227+5.2%
2024$7,819-2.0%
2023$7,979+1.3%
2022$7,878+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$318,500
DeedBook 18626, Page 1480Recorded8/11/2021