Skip to content

26 Port Rd.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$652,500
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block324.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,780
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,300
49%
Improvement Value:$276,100
51%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,855+7.3%
2024$12,908+3.5%
2023$12,472+1.3%
2022$12,314+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$652,500
Sq Ft2,780DeedBook 17871, Page 1341Recorded4/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 11708, Page 493