Skip to content

22 Port Rd.Brick, NJ 08723

Built 1959

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block324.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,140
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
76%
Improvement Value:$69,400
24%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,604+5.2%
2024$7,228+3.5%
2023$6,983+1.3%
2022$6,895+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,140DeedBook 17558, Page 776Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 12279, Page 1114

Property Built

Built

Year Built: 1959