Skip to content

132 Captains Dr.Brick, NJ 08723

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 14, 2019

Property Information

Block324.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class10
Description1120
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,200
99%
Improvement Value:$3,400
1%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,927+5.2%
2024$8,484+3.5%
2023$8,198+3.7%
2022$7,904+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$304,000

From:

To:

DeedBook 17203, Page 1163Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5511, Page 54