Skip to content

10 Cross Trees Rd.Brick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$381,500
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block324.09
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
37%
Improvement Value:$234,800
63%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+5.2%
2024$9,201+3.5%
2023$8,890+1.3%
2022$8,778+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$381,500

From:

To:

Sq Ft2,840DeedBook 16157, Page 971Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 2006