Skip to content

9 Port Rd.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 16, 2012

Property Information

Block324.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,544
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,600
48%
Improvement Value:$247,600
52%
Total Assessment$476,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+5.2%
2024$11,691+3.8%
2023$11,267+1.3%
2022$11,125+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15091, Page 723

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12767, Page 434