Skip to content

67 Captains CtBrick, NJ 08723

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 1998

Property Information

Block324.10
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,734
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
47%
Improvement Value:$251,500
53%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,179+5.2%
2024$11,575+3.5%
2023$11,184+1.3%
2022$11,043+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5379, Page 100