Skip to content

23 Cross Trees Rd.Brick, NJ 08723

Vacant Land

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block324.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage1,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+5.2%
2024$7,611-4.2%
2023$7,946+1.3%
2022$7,846+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,200DeedBook 19184, Page 258Recorded10/3/2022