Skip to content

57 Captains Dr.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block324.12
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,300
77%
Improvement Value:$77,500
23%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622+5.2%
2024$8,195+3.5%
2023$7,918+1.3%
2022$7,818+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,200DeedBook 18952, Page 284Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4771, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1975