Skip to content

84 Captains Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block324.13
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage910
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
85%
Improvement Value:$62,000
15%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,616+5.2%
2024$10,090+3.5%
2023$9,749+2.6%
2022$9,499+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft910DeedBook 17776, Page 72Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 16577, Page 1323Recorded11/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960