Skip to content

11 Captains Dr.Brick, NJ 08723

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block324.13
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,928
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,700
66%
Improvement Value:$147,700
34%
Total Assessment$440,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,376+5.2%
2024$10,812+3.5%
2023$10,446+1.3%
2022$10,314+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956