Skip to content

40 Captains Dr.Brick, NJ 08723

Vacant Land

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block324.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage816
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,777+5.2%
2024$9,292+1.9%
2023$9,123+1.3%
2022$9,007+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 19655, Page 1401Recorded4/12/2024