Skip to content

Club House Rd.(Block 324.14 Lot 40)Brick, NJ 08723

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block324.14
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class10
DescriptionDOCK
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
96%
Improvement Value:$1,700
4%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,160+5.2%
2024$1,102+3.5%
2023$1,065+1.3%
2022$1,052+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 18663, Page 794Recorded9/3/2021

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 13892, Page 637