Skip to content

33 Club House Rd.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Sep 29, 2010

Property Information

Block324.15
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
74%
Improvement Value:$90,400
26%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+5.2%
2024$8,541+3.5%
2023$8,252+1.3%
2022$8,148+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 14705, Page 1936

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10850, Page 1654

Property Built

Built

Year Built: 1965