Skip to content

14 Topsail Rd.Brick, NJ 08723

Built 2005

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block324.16
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,459
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
50%
Improvement Value:$257,300
50%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,297+5.2%
2024$12,638+3.5%
2023$12,211+1.3%
2022$12,057+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 12824, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 11017, Page 352