Skip to content

40 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 1995

Property Information

Block324.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,300
72%
Improvement Value:$105,200
28%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,596+5.2%
2024$9,120+3.5%
2023$8,812+1.3%
2022$8,701+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985