Skip to content

10 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block324.18
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 2056
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,056
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,400
60%
Improvement Value:$190,000
40%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,305+5.2%
2024$11,696+3.5%
2023$11,300+1.3%
2022$11,157+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,056DeedBook 17600, Page 1726Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 15892, Page 257Recorded9/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1979