Skip to content

73 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$1,099,100
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block324.19
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,181
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
32%
Improvement Value:$530,200
68%
Total Assessment$780,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,153+5.2%
2024$19,154+3.5%
2023$18,506+1.3%
2022$18,272+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,099,100
Sq Ft4,181DeedBook 19170, Page 187Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$1,130,000
DeedBook 13619, Page 1441

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 11178, Page 1574

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5458, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5046, Page 791