Skip to content

41 Royal DrBrick, NJ 08723

Built 1971

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block324.19
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,736
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,500
68%
Improvement Value:$148,600
32%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,833+5.2%
2024$11,246+3.5%
2023$10,866+1.3%
2022$10,729+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,736DeedBook 18146, Page 1062Recorded11/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1971