Skip to content

27 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block324.19
Lot22.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class10
DescriptionDOCK
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,300
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+5.2%
2024$6,857-6.4%
2023$7,327+1.3%
2022$7,234-24.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,965DeedBook 17619, Page 856Recorded9/25/2019

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 17338, Page 620Recorded12/24/2018