Skip to content

85 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985
Other Exempt

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block324.19
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,117
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
56%
Improvement Value:$189,800
44%
Total Assessment$429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$9,903+5.1%
2020$9,421+2.9%
2019$9,158-11.7%
2018$10,370+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,117DeedBook 17036, Page 798Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5619, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1985