Skip to content

139 Club House Rd.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block324.20
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$164,400
54%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,863+5.2%
2024$7,473+3.5%
2023$7,220+1.3%
2022$7,129+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10455, Page 1019

Property Built

Built

Year Built: 1978