Skip to content

64 Boom LaneBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
May 20, 2008

Property Information

Block324.20
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1337
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,337
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
56%
Improvement Value:$112,700
44%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,561+5.2%
2024$6,236+3.5%
2023$6,025+1.3%
2022$5,949+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 14359, Page 1572

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5174, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1970