Skip to content

126 Club House RdBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block324.21
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,500
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,300
52%
Improvement Value:$127,100
48%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907+5.2%
2024$6,565+3.5%
2023$6,343+1.3%
2022$6,263+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 10066, Page 831

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5624, Page 644

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5255, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1960