Skip to content

42 Topsail Rd.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block324.22
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,919
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,300
47%
Improvement Value:$285,600
53%
Total Assessment$541,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,747+5.3%
2024$13,054+3.6%
2023$12,604+1.3%
2022$12,441+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 12782, Page 1231

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5620, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1998