Skip to content

36 Topsail Rd.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Date
Sep 17, 2014

Property Information

Block324.22
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,002
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,300
61%
Improvement Value:$163,900
39%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+5.3%
2024$10,066+3.6%
2023$9,717+1.3%
2022$9,591+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987