Skip to content

85 Club House Rd.Brick, NJ 08723

Built 2005

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block324.23
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,829
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
47%
Improvement Value:$287,400
53%
Total Assessment$544,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,075+5.2%
2024$13,377+3.5%
2023$12,925+1.3%
2022$12,762+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft2,829DeedBook 15791, Page 236Recorded4/25/2014

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 14066, Page 1504

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 12852, Page 1299

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12178, Page 46

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11799, Page 1907