Skip to content

95 Tiller LnBrick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 23, 2013

Property Information

Block324.26
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,536
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,900
64%
Improvement Value:$143,900
36%
Total Assessment$399,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+5.2%
2024$9,815+3.5%
2023$9,483+1.3%
2022$9,363+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 15737, Page 1428Recorded2/3/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5029, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1982