Skip to content

172 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block324.26
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
71%
Improvement Value:$105,100
29%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,366+5.2%
2024$8,902+3.5%
2023$8,601+1.3%
2022$8,492+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000
Sq Ft1,224DeedBook 17532, Page 1296Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$341,500
DeedBook 12347, Page 999

Property Built

Built

Year Built: 1967