Skip to content

186 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 2008

Last Sale Price
$769,900
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block324.26
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,674
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
44%
Improvement Value:$282,200
56%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,972+5.2%
2024$12,329+3.5%
2023$11,912+1.3%
2022$11,762+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$769,900
DeedBook 14067, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12622, Page 1318