Skip to content

127 Mizzen RdBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 21, 1995

Property Information

Block324.28
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,400
63%
Improvement Value:$169,700
37%
Total Assessment$454,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+5.2%
2024$11,148+3.5%
2023$10,771+1.3%
2022$10,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5253, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1968