Skip to content

167 Binnacle Rd.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block324.29
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,416
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,200
56%
Improvement Value:$108,400
44%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+5.2%
2024$6,103+3.5%
2023$5,897+1.3%
2022$5,822+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 17104, Page 1895Recorded5/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965