Skip to content

150 Mizzen Rd.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block324.29
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1338
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,300
50%
Improvement Value:$139,200
50%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+5.2%
2024$6,837+3.5%
2023$6,606+1.3%
2022$6,522+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980