Skip to content

114 Mizzen RdBrick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 28, 2010

Property Information

Block324.29
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,044
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
44%
Improvement Value:$181,100
56%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,284+5.2%
2024$7,873+3.5%
2023$7,607+1.3%
2022$7,511+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14586, Page 727

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 14245, Page 699

Property Sale

Sale
$397,000
DeedBook 12804, Page 1338

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5552, Page 811