Skip to content

177 Mast Rd.Brick, NJ 08723

Built 1977

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block324.30
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$164,300
54%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,860+5.2%
2024$7,471+3.5%
2023$7,218+1.3%
2022$7,127+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 10049, Page 969

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3913, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1977