Skip to content

198 Mast RdBrick, NJ 08723

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
May 21, 1998

Property Information

Block324.31
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,327
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
51%
Improvement Value:$135,800
49%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$5,580+1.9%
2015$5,478+3.5%
2014$5,292+0.8%
2013$5,248+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5579, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1968